Gdańska Spółdzielnia Socjalna przystępuje do akcji „Gdańsk bez plastiku”

Dołączyliśmy do grona firm i instytucji działających w ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku”. Dlaczego ta akcja jest dla nas ważna i chcieliśmy zostać jej partnerem? Bo rozumiemy, jak ważną kwestią jest dbałość o nasze otoczenie, o przyrodę, o zasoby naturalne – aby świat, jaki znamy, miały szansę poznać również nasze dzieci i ich dzieci. Aby dać im tę szansę, wystarczy zmiana nawyków i przyzwyczajeń i pamiętanie o kilku prostych zasadach. Nasze działania to jednocześnie działania tysięcy innych ludzi – jeżeli zaczniemy zwracać uwagę na to, co i jak kupujemy oraz co i jak wyrzucamy to wniesiemy istotny wkład w to, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom.

„Dbanie o ekologię i stosowanie zasad ograniczania plastiku to nasza codzienność. Czujemy się realizatorem tej akcji od samego początku i zawsze traktowaliśmy jej założenia jako zobowiązania dla Spółdzielni. Prowadzimy także działania, które nadają przedmiotom drugie życie. Realizujemy projekt „Meble od serca”, w którym pozyskujemy meble od darczyńców i przekazujemy je osobom potrzebującym. Prowadzimy także sklep charytatywny „Z dobrej ręki”. Przystąpienie do kampanii to dla nas naturalny krok i mamy nadzieję, że nasz udział jako partnera pozwoli na jeszcze szersze promowanie ekologicznych zachowań wśród gdańszczanek i gdańszczan” – powiedziała Katarzyna Littwin, Prezes Zarządu Spółdzielni, podczas uroczystości przystąpienia naszej organizacji do akcji.

Zasady ograniczania plastiku i dbania o środowisko naturalne stosujemy na co dzień – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Zachęcamy też wszystkich do podjęcia takich samych kroków. Nie wymagają one dużego wysiłku – jedynie zmiany nawyków i przyzwyczajeń dotyczących codziennych czynności – a przynoszą wiele korzyści.  Co zatem robimy? Stosujemy zasadę 3U, a wraz z nią 5 zasad kampanii dla przedsiębiorców sformułowanych w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku”.

Jakich rozwiązań szukamy realizując te zasady? Nie używamy plastikowych sztućców, kubków, opakowań; nie kupujemy wody w plastikowych butelkach czy baniakach – zamiast tego filtrujemy wodę kranową i korzystamy ze szklanych dzbanków i butelek. Kupując środki czystości wybieramy opakowania zbiorcze. Do drukarek stosujemy papier z recyklingu; nie drukujemy dokumentów, gdy nie jest to konieczne. Segregujemy odpady. To jedynie kilka przykładów – na co dzień szukamy nowych sposobów na to, aby wprowadzać i stosować rozwiązania zgodne z zasadami akcji „Gdańsk bez plastiku”.

Prowadzimy też projekty, które przyczyniają się do kształtowania właściwych nawyków i ograniczania złego wpływu działalności człowieka na środowisko. Mowa tu o projekcie „Meble od serca” i „Złota Rączka dla seniora”. W ramach „Mebli od serca” pozyskujemy meble od darczyńców i przekazujemy je potrzebującym. „Złota rączka dla seniora” to z kolei projekt, dzięki któremu możemy naprawić zepsute rzeczy i przekazać je do dalszego użytku. Dzięki temu ich właściciele nie muszą kupować nowych sprzętów kuchennych czy mebli, a mogą nadal korzystać z dotychczasowych, które po naprawie doskonale spełniają swoje funkcje. Prowadzimy też sklep charytatywny „Z dobrej ręki” – jego działalność, podobnie, jak w przypadku „Mebli od serca” opiera się na przedmiotach, które pozyskujemy od darczyńców. Przedmioty te trafiają do naszego sklepu, a następnie do nowych właścicieli. Wszystkie zadania realizowane w ramach naszych projektów pomagają ponownie wykorzystać przedmioty czy meble, które w przeciwnym razie zostałyby zwyczajnie wyrzucone – a dzięki nam trafiają do ponownego użytku, co z kolei ogranicza dokonywanie nowych zakupów. Jednocześnie przyczynia się to do tworzenia miejsc pracy i aktywizacji zawodowej osób, które potrzebują wsparcia w tym zakresie – a to z kolei jeden z podstawowych celów istnienia naszej Spółdzielni.

Nasz Zespół zaangażowany jest w kampanię nie tylko w pracy – wdrażamy jej zasady również w życiu codziennym. Dlatego idąc na zakupy zabieramy wielorazowe woreczki do pakowania warzyw i owoców, aby nie używać foliowych jednorazowych reklamówek. Na zakupy zabieramy też płócienne torby wielorazowe. Nie kupujemy wody w plastikowych butelkach – podobnie, jak w naszym biurze – a przelewamy  do szklanych czy stalowych bidonów wodę z kranu. Kupujemy odpowiedzialnie – rzadziej, ale rzeczy dobrej jakości, z naturalnych materiałów, które służą dłużej, a kiedy nam już nie będą potrzebne, będą mogły przydać się komuś innemu. Zwracamy też uwagę na skład produktów, które wybieramy i unikamy tych, gdzie stosuje się sztuczne składniki.

Pamiętamy o zasadzie 3U i zachęcamy wszystkich do postępowania zgodnie z nią czyli:

Unikaj – nie kupuj niepotrzebnych rzeczy – kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz; zwróć uwagę na opakowanie i unikaj tych produktów, które są niepotrzebnie i/lub nadmiernie opakowane; kupuj dobre jakościowo rzeczy, które będą dłużej służyć; zabieraj na zakupy płócienną torbę.

Użyj ponownie – nie traktuj rzeczy jednorazowo; przekaż potrzebującym te, które są Ci już niepotrzebne; oddaj książki, których już nie będziesz czytać czy zabawki, których nie używa już Twoje dziecko; znajdź w domu zastosowanie dla opakowań, które już masz zamiast kupować specjalnie nowe pojemniki na kawę czy mąkę.

Utylizuj – segreguj śmieci i wrzucaj je do właściwego kontenera, aby mogły być ponownie przetworzone. Dzięki temu ocalisz drzewa przed wycinką oraz przyczynisz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i wody; pamiętaj, że odpady niebezpieczne należy wyrzucać do specjalnych pojemników, oddawać podczas zbiórek – nie wolno ich wyrzucać do zwykłych kontenerów.

Mamy ogromną nadzieję, że naszą postawą i działaniami zachęcamy do świadomego zmieniana nawyków i dokładamy swoją cegiełkę w budowanie lepszej przyszłości dla otaczającego nas świata. To naprawdę proste, a ma ogromne znaczenie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content