Gdańska Spółdzielnia Socjalna w okresie sierpień 2018 – styczeń 2019 testuje innowację społeczną „Z dobrej ręki – sklep charytatywny”. Model aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy na przykładzie działalności sklepu charytatywnego”
prowadzoną w ramach projektu grantowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach projektu WIOSENNY INKUBATOR INNOWACJI, realizowanego w ramach Osi IV Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.1 „Innowacje społeczne”, przez Stowarzyszenie WIOSNA w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie”
Opis innowacji społecznej:
Innowacja społeczna kierowana jest do (grupa docelowa):
- osób z niepełnosprawnością intelektualną (możliwy jest również udział osób z niepełnosprawnością ruchową),
- osób długotrwale bezrobotnych powyżej 50 roku życia, bez udokumentowanego doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.
Zaproponowana innowacja skupia się przede wszystkim na aktywizacji zawodowej, jednak ważnym elementem jest również integracja społeczna ww. osób, jak i przełamywanie stereotypów wśród otoczenia zewnętrznego.
Podstawą innowacji jest zbudowanie modelu aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy poprzez zdobycie odpowiednich kwalifikacji i praktycznych umiejętności, organizacja i przeprowadzenie próbek pracy na różnorodnych stanowiskach, zdobycie elastycznego zatrudnienia zgodnego z predyspozycjami i umiejętnościami na przykładzie działalności sklepu charytatywnego. Innowacją jest proces aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy w oparciu o działalność sklepu, który może zostać skrojony na miarę poszczególnych uczestników,
a z drugiej strony może być na tyle ogólny by dać się skutecznie i efektywnie wdrożyć w innych miejscach. Bezpośredni uczestnicy będą mogli przejść całą ścieżkę aktywizacji zawodowej po zatrudnienie i zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego.
Model będzie testowany na grupie min. 10 osób (osoby z niepełnosprawnością, osoby długotrwale bezrobotne powyżej 50 roku życia) przez 5 miesięcy. Osoby zrekrutowane przejdą szkolenia przygotowujące do pracy oraz szkolenia BHP. Szkoleń zawodowych będzie min. 40 godzin lekcyjnych, z zakresu obsługi klienta, podstaw marketingu, podstaw gospodarki magazynowej, obsługi kas fiskalnych, itp. Zajęcia praktyczne będą realizowane w ramach płatnych staży, próbek pracy bądź zatrudnienia. Staż będzie trwał min. 3 miesiące. Próbki pracy bądź wymiar zatrudnienia będzie zależał od indywidualnych potrzeb uczestników projektu, nie mniej niż 40 godzin.
Elementy produktu innowacyjnego:
- Proces aktywizacji zawodowej pod kątem grup docelowych – działanie mające na celu stworzenie warunków do podjęcia aktywności zawodowej przez uczestników projektu z grup docelowych oraz podjęcie działań, które zapewni długofalową aktywność na rynku pracy.
W ramach procesu aktywizacji będą określone m.in. wzorcowe ścieżki aktywności zawodowej. Identyfikacja poszczególnych etapów procesu aktywizacji zawodowej, opisanie tych etapów, identyfikacja mocnych stron, szans, słabych stron i zagrożeń, identyfikacja „wąskich gardeł”, różnego rodzaju barier z wejściem do projektu, zarządzanie ryzykiem w zaprojektowanym procesie, itp. Ze względu na dużą różnorodność grup będą opracowane dwa procesy. - Scenariusze szkoleń – opis przebiegu szkolenia wraz z efektami uczenia się. Szkolenia ogólne
z zakresu szeroko rozumianej obsługi klienta, min. 40 godzin. Staże, próbki pracy na poszczególnych stanowiskach. - Model aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy na przykładzie działalności sklepu charytatywnego.
Spodziewane efekty testowanej innowacji:
- Opracowanie modelu aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy na przykładzie działalności sklepu charytatywnego.
- Aktywizacja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy, stanowiących grupę docelową projektu, poprzez wzrost kompetencji społecznych, uzyskanie kwalifikacji i niezbędnych umiejętności praktycznych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego.
- W ramach testowania innowacji powstaną nowe miejsca pracy, osoby zdobędą doświadczenie zawodowe oraz formalne kompetencje. Wypracowany model przełoży się na skuteczniejszą i bardziej efektywną aktywizację zawodową. Zaproponowane podejście przełoży się na ograniczenie liczby osób pozostających bez pracy w grupach, w których wskaźnik zatrudnienia, pomimo spadku stopy bezrobocia, dalej jest wciąż wysoki.
- Nawiązanie współpracy ze stronami zainteresowanymi.
Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach testowania zapraszamy do kontaktu z nami.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach projektu WIOSENNY INKUBATOR INNOWACJI, realizowanego w ramach Osi IV Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.1 „Innowacje społeczne”, przez Stowarzyszenie WIOSNA w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie